FAQ

Global Outreach

Seznam událostí

Kalendář

Zpět Září '22
Po Út St Čt So Ne
Úterý, 27. září 2022
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30    

FAQ

Jak začít?
Nejdříve si řádně prostuduj tyto webové stránky a hlavně misi Global Outreach. Není to zcela obyčejná organizace a to klade větší podmínky na uchazeče. Pokus se odpovědět popravdě na těchto pár otázek. Jsem praktikující katolík? Mám zájem studovat na katolické škole v USA? Jsem ochoten se účastnit duchovních aktivit jak v USA tak na summer campech? Pokud jsi na všechny tyto otázky odpověděl kladně pokračuj ve čtení.:-) Nejlepší co můžeš udělat dále je setkat se s někým, kdo má s Global Outreach zkušenosti. Tak se k tobě dostanou informace z první ruky.

Jak se přihlásit?
V kolonce Dokumenty ke stažení je uložená přihláška. Tu je potřeba vyplnit a odeslat obvykle do Vánoc – samozřejmě v angličtině. Přihláška je poměrně obsáhlá, ale není se čeho bát. Pokud máš strach, že tvá angličtina není dokonalá a že nepoužíváš složité slovní obraty, nevadí, stačí, když na otázky odpovíš jednoduchou angličtinou. Je lepší přihlášku napsat sám a potom si ji třeba nechat opravit od svého učitele angličtiny než ji nechat někoho napsat za tebe a pak u pohovoru nevědět, která bije.

Kdy jsou pohovory a jak se na ně připravit?
Obvykle na konci února přijede do Evropy delegace z USA a za úkol mají si promluvit se všemi uchazeči. Dosavadní praxe byla taková, že pohovory se odehrávali v Brně na Biskupském gymnáziu. V předvečer pohovorů bylo krátké setkání s uchazeči a jejich rodiči, a následující den se odehrály pohovory samotné. Každý student si asi patnáct minut povídá s delegáty z USA- opět samozřejmě v angličtině, většinou o věcech, které napsal do přihlášky. Není to nic složitého, vystačíte si se základy angličtiny, neočekává se od vás, že budete používat rozvinutá souvětí etc. U pohovoru navíc bude přítomen některý ze studentů, kteří se právě vrátili z USA a ten vám rád napoví, když přece jenom nějaké to slovíčko vypadlo. Připravovat se na pohovory prakticky není potřeba. Stačí když budete vědět, co jste napsali do přihlášky a budete odpovídat na otázky pravdivě. Znalost angličtina není rozhodujícím faktorem přijetí či nepřijetí. Hlavní je zachovat klid.

Jak zjistím,jestli jsem byl přijat a jak postupovat pokud ano?
Za normálních okolností studenti održí v průběhu března či dubna dopis jestli byli či nebyli přijati. Stává se však, že se rozhodnutí dovíte až v květnu.
Pokud jste byli přijati obdržíte zároveň adresu a jméno rodiny u které budete rok žít. Nejlepší, co můžete v tu chvíli udělat, je domluvit se studenty, kteří žijí a budou žít v USA ve vašem okolí na společném letu a zakoupit letenky. Čím dřív, tím levněji. Je lepší letět ve skupině, omezuje to stres z nového prostředí etc.
Dále je pak potřeba začít vyřizovat nezbytné dokumenty (Víza, I-20, pojištění...). S tím vám rádi pomohou studenti z minulých ročníků, kteří to vše již absolvovali a ví, co kde a jak zařídit.
Důležité je přihlásit se na summer camp, který je taktéž podmínkou ke přijetí.
Doporučuje se také komunikovat s host rodinou, jsou to lidé, u kterých budete rok žít a bylo by dobré o nich něco vědět. Důrazně se však doporučuje nechat první “impuls” na nich.

Co je to summer camp, kdy a kde se koná?
Summer camp je týden dlouhý “tábor”, který má zejména připravit nové studenty na studium v USA. Ale nejenom to. Obvykle se koná v půli července a účastní se ho asi 90 osob. Kromě asi 25 nových studentů přijíždí i studenti, kteří se právě vrátili z USA. Dochází k výměně zkušeností, a odjíždějící studenti se ze summer campu vrací s mnoha důležitými informacemi, jak o škole tak většinou i o jejich host rodině a celkově o životě v USA. Jak jsem již řekl, summer camp je podmínkou k odjezdu do USA!!! Jakožto účastník čtyř summer campů mohu potvrdit, že si užijete spoustu legrace, setkáte se s lidmi, kteří se velmi často stanou “rodinou” a určitě si procvičíte anglickou konverzaci. Summer camp je otevřen všem, kdo mají zájem se seznámit s GO, takže nemusíte být přijati, ale na summer camp se můžete přijet podívat jako tzv. visitors a vidět jak Global Outreach funguje a třeba se zkusit přihlásit příští rok znovu.

Cesta do USA první dny
Je na vás jaký způsob dopravy zvolíte, já však doporučuji letadlo:-) Po příjezdu do státu, kde budete rok žít se setkáte znovu s vašimi “spolužáky” z Evropy na tzv. orientations. Je to několik dnů dlouhý přípravný kurz, který má zmírnit stres a má vás detailně připravit před tím, než se setkáte se svoji host rodinou. Orietations probíhají zvlášť v Nebrasce a zvlášť ve Wisconsinu. Dostanete mnoho praktických informací o životě v USA o zvycích a ochtnáte něco málo z americké kuchyně. Na konci orientations se zúčastníte slavnostní mše svaté společně s host rodinami a poté se rozloučíte se svými “spolužáky” a rozjedete se do svých nových domů.
Od této chvíle je váš život v rukou vaší host rodiny a tak je těžké říct co se konkrétně bude dít. Většinou se však v prvních dnech seznámíte se školou,kterou o několik dní později začnete navštěvovat.

Stanislav Drápal
2010-11-11

Přihlášení pro autory